©2018 by Osman Emre. Proudly created with Wix.com

Türkiye'deki Yapay Zeka firmaları

July 22, 2019

Derin Öğrenme ve donanımlarda gerçekleşen gelişmeler ile birlikte Yapay Zeka alanında yeni girişimlerin sayısı Dünya'da ve Türkiye'de giderek artmaktadır.Bu girişimlerin çoğunluğu desteklerden faydalanmak için teknoparklarda kurulmuşlardır.Zamanla diğer büyük şehirlere hatta sınırları aşarak ABD'ye kadar taşınmışlardır.Bazı girişimler etohum gibi melek yatırımcı platformlarından destek almayı başarmıştır.Bazıları da kendi öz kaynakları ile büyüme mücadelesi vermektedir.Dilerseniz bu işletmeleri daha yakından tanıyalım.

 

 

 

 

Retmes / Konzek Teknoloji

 

Retmes üretim alanında yapay zeka,büyük veri,IOT tabanlı çözümler sunan Konzek Teknoloji'nin bir markasıdır.Konzek Teknoloji 2014 yılında İstanbul'un Tuzla ilçesinde kurulmuş bir işletmedir.

 

Retmes MIQ adını verdikleri yapay zeka çözümü, üretim işletmelerine  kayıp zaman ve duruş analizi,önleyici bakım konularında yardımcı olmaktadır.Üretim ortamında sensörler ile toplanan veriler NoSql veritabanında depolanıyor ve anlık olarak gerçek zamanlı bir şekilde grafiksel olarak görüntülenip analiz edilebiliyor.Veriler analiz edildikten sonra Retmes AI adını verdikleri bir modül üzerinde makine öğrenimi algoritmalarıyla model çalıştırılıyor ve anomali saptama işlemi gerçekleşiyor.İşletmenin yapay zeka mühendisleri bunun için de Tensorflow derin öğrenme programından istifade etmişler.Hayat Kimya firmasında yaptıkları bir yapay zeka uygulaması ,tuvalet kağıdı üreten bir makinada arıza  gerçekleşmeden önce %40 oranında tespit edebilme başarısına ulaşmış.

 

 

Open Zeka

 

Open Zeka,Ferhat Kurt tarafından Yapay Zeka alanında 2016 yılında kurulmuş bir işletmedir.Derin Öğrenme alanında eğitim ve danışmanlık veren bir işletme olmakla birlikte Nvidia Embedded'in Türkiye partneri olmuşlar ve Nvidia AI ürünlerinin Türkiye'de tek yetkili satıcısı konumuna erişmişlerdir.İşletme Derin Öğrenme'ye giriş,Otonom araçlarda yapay zeka uygulaması,gömülü sistemlerde yapay zeka gibi konularda eğitimler düzenlemektedir.Ayrıca OpenZeka Marc adını verdikleri  mini otonom araçlar yarışmasını son iki yıldır düzenlemektedirler.

 

Exastax

 

Exastax, temelde  büyük veri olmak üzere  yapay zeka konularında da çalışan bir yazılım firmasıdır.İşletme 2015 yılından beri faaliyet göstermektedir.Yapay Zeka konusunda Parallax adını verdikleri enerji talep tahmini konusunda hizmet veren bir uygulama geliştirmişlerdir.Bunun yanısıra işletme büyük veri,bulut bilişim konularında eğitimler düzenlemektedir.

 

Artiwise

 

Artiwise, 2016 yılında Fatih Sahmet Çetin tarafından İtü Teknokent'de kurulmuş ve Yapay Zeka'nın doğal dil işleme konusunda hizmet veren bir işletmedir.İşletme metin analitiği olmak üzere kurumsal arama motoru üzerine de bir çözüm geliştirmiştir.Firma ayrıca veri bilimi alanında danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

PragmaCraft

 

PragmaCraft,  2012 yılında Fatih Mehmet Güler tarafından  kurulmuş ve Yapay Zeka alanında hizmet veren bir işletmedir.İşletmenin ana araştırma konuları Derin Öğrenme ve Doğal Dil İşleme konuları üzerinedir.Firma,zeki arama motoru asistanı ve nöral çeviri motoru konularında çözümlere yoğunlaşmıştır.Bunun yanında Doğal Dil İşleme üzerine çeşitli konularda işletme danışmanlık ve özel çözüm hizmeti sunmaktadır.

 

YapayTech

 

YapayTech firması 2014 yılında Önder Barış Aşık tarafından kurulmuştur.İşletme özellikle dahi ai adını verdiği zeki sanal asistan uygulaması ile ön plana çıkıyor.Bunun dışında da Collectapi ve ifsedo adını verdikleri uygulamalar mevcut.

 

Winwai

 

Winwai, 2017 yılının sonlarında Mevlüt Oğulcan Serdar tarafından kurulmuş bir işletmedir.Robotik proses otomasyonu adını verdikleri RPA konusunda çözümler üretmektedirler.Kora internet teknolojileri şirketi ana partnerleri olmakla birlikte girişimleri Garanti Bankası tarafından aktif olarak desteklenmektedir.

 

Vngrs

 

Vngrs, 2015 yılında M.Deniz Oktar tarafından İstanbul Yıldız Teknopark da kurulmuş bir teknoloji şirketidir.Bulut tabanlı uygulama çözümlerinin dışında Vngrs AI adını verdikleri Yapay Zeka çözümlerini barındırdıkları bir modül tasarlamışlardır.Bu modülün içinde şu an için üç tip ürün bulunmaktadır.Bunlar Forekast (satış tahmini),Autopaper(oto döküman okuyucu) ve Convertale (öneri-tavsiye sistemi) 'dir.

 

Verizeka

 

Verizeka, 2015 yılında Refik Çağlayan tarafından kurulmuş bir yazılım şirketidir.Ana konusu Yapay Zeka ve NLP üzerinedir.Fintech alanında kurulmuş bir startup'tır.Bu konuda otomatik fon yönetimi sağlayan (4estrobot) bir çözüm geliştirmişlerdir.Ayrıca Botviser adını verdikleri bir uygulama ile traderler için chatbot geliştirmişlerdir.

 

Valensas

 

Valensas, 2006 yılında İstanbul'da kurulmuş bir yazılım şirketidir.Mobil çözümler üzerine yoğunlaşmış bir yapıları mevcuttur.Yapay Zeka alanında chatbot uygulaması ile öne çıkan bir işletmedir.

 

Udentify

 

Udentify, 2016 yılında Can Dörtkardeşler tarafından kurulmuş bir işletmedir.Yapay Zeka alanında görüntü işleme alanında perakende sektörüne yönelik çözümler geliştirmektedirler.Bu çözümleri web sitelerinde mağaza alan optimizasyonu,fiyatlama ve kampanya etkinliği,dinamik personel yönetimi,SKU alan yönetimi,stok optimizasyonu,ödeme hattı analizleri olarak tanımlamaktadırlar.

 

Tazi.ai

 

Tazi.ai şirketi, 2015 yılında İtü teknokent'de Tanju Çataltepe tarafından kurulmuş bir işletmedir.Şirket makine öğrenmesi çözümleri yönünde uzmanlaşmıştır.Bankacılık-Finans,Sigortacılık ve Perakende sektörlerinde makine öğrenimi tabanlı uygulamalar üretmektedirler.

 

Tarsens

 

Tarsens,  2017 yılında Celil Serhan Tezcan tarafından kurulmuş bir işletmedir.Yapay Zeka alanında akıllı tarım uygulamalarında çözümler üretmeyi hedefleyen bir yapıları mevcuttur.

 

Tarentum

 

Tarentum, 2017 yılında İtü Teknokent'de Utku Ağızman ve Oğuz Silahtar tarafından kurulmuş bir işletmedir.Ana araştırma konusu Yapay Zeka ve tahminleyici analitikler üzerinedir.

 

Sor'un

 

Sor'un 2014 yılında İstanbul'da kurulmuş bir işletmedir.Yapay Zeka alanında chatbot,sesli asistanlar konularında uygulamalar geliştirmektedirler.

 

Seyisco

 

Seyisco,2016 yılında Ankara'da kurulmuş bir işletmedir.Yapay Zeka alanında görüntü işleme üzerine yoğunlaşmışlardır ve akıllı şehir uygulamaları geliştirmektedirler.

 

Sestek

 

Sestek,2000 yılında İstanbul'da kurulmuş bir işletmedir.Yapay Zeka alanında doğal dil işleme teknolojileri üzerinde pratik uygulamalar geliştirmektedirler.Konuşma sentezi,konuşma tanıma,doğal dil işleme ve ses biyometrisi ana araştırma konularıdır.

 

Phexum

 

Phexum,2016 yılında İstanbul'da kurulmuş bir işletmedir.Yapay Zeka alanında doğal dil işleme üzerine yazılım çözümleri üretmektedirler.

 

Parabol

 

Parabol,2011 yılında Ankara'da kurulmuş bir işletmedir.Akıllı şehirler konusunda çözümlere yoğunlaşmışlardır.

 

NextHorizons

 

Savunma sanayisi için Yapay Zeka alanında robotik konusunda hizmet veren bir işletmedir.

 

Miletos

 

Miletos,2014 yılında İstanbul'da kurulmuş bir işletmedir.Google Cloud'un Türkiye Yapay Zeka partneridirler.Görüntü işleme,Doğal Dil İşleme konularında çözümler geliştirmektedirler.

 

Leo Mühendislik

 

Leo Mühendislik,2015 yılında İstanbul'da kurulmuş bir işletmedir.Otonom araçlar alanında çözümler geliştirmektedirler.

 

Kuartis

 

Kuartis,2012 yılında Odtü Teknokent'de kurulmuş bir yazılım şirketidir.Kuartis video,ses ve görüntü işleme ve bilgisayar grafik konularında çözümler geliştirmektedir.

 

Inoven

 

Inoven,2016 yılında İtü Teknokent'de kurulmuş bir yazılım şirketidir.İmaj tanıma konusunda uzmanlaşan firma pazarlama alanında zeki karar destek sistemi geliştirmektedir.

 

Inovako

 

Inovako,2018 yılında İstanbul'da kurulmuş bir işletmedir.Firma Endüstriyel IOT,endüstriyel Yapay Zeka ve makine görme konularında uzmanlaşmıştır.

 

Eyedius

 

Eyedius,2017 yılında İstanbul'da kurulmuş bir işletmedir.Firma Bilgisayar Görme,güvenlik,insan saptama,araç güvenliği,yüz tanıma ve alarm sistemlerinde uzmanlaşmıştır.

 

Smart Advice

 

Smart Advice,2017 yılında İstanbul'da kurulmuş bir fintech işletmesidir.Finans sektörü için Yapay Zeka çözümleri geliştirmektedirler.

 

Ambeent

 

Ambeent,2016 yılında kurulmuş bir  teknoloji şirketidir.Telekomünikasyon sektörü için Yapay Zeka ve optimizasyonu kullanarak daha iyi wifi bağlantıları için akıllı bir uygulama geliştirmişlerdir.

 

ArgosAI

 

ArgosAI,2015 yılında Ankara'da kurulmuş bir teknoloji şirketidir.Havacılık sektörü için Yapay Zeka çözümleri geliştirmektedirler.

 

Artge Teknoloji

 

Artge Teknoloji,2013 yılında İstanbul'da kurulmuş bir teknoloji şirketidir.Görüntü işleme konusunda Yapay Zeka çözümleri geliştirmektedirler.

 

Cerebro

 

Cerebro,2017 yılında İstanbul'da kurulmuş bir yazılım şirketidir.Dijital satış ve pazarlama alanında Yapay Zeka tabanlı çözümler geliştirmektedirler.

 

B2metricAI

 

B2metricAI,2018 yılında İstanbul'da kurulmuş bir yazılım şirketidir.Dijital satış ve pazarlama alanında uzmanlaşmışlar ve Yapay Zeka tabanlı çözümler geliştirmişlerdir.

 

 

 

 

 

Please reload

Our Recent Posts

Türkiye'deki Yapay Zeka firmaları

July 22, 2019

Yapay Zeka Nedir

July 12, 2019

Merhaba

July 4, 2019

1/1
Please reload

Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload